Artykuły

Zmiany na rynku nieruchomości w 2015 roku

W nadchodzącym 2015 roku pojawi się kilka zmian na rynku nieruchomości, którym warto się przyjrzeć. 
 
Od 1 stycznia 2015 roku wzrośnie wysokość obowiązkowego wkładu własnego przy zakupie mieszkania lub domu na kredyt. Obecnie jest to 5 procent, w nowym roku będzie to 10 procent. Przez taką zmianę niektóre osoby mogą mieć problem z zaciągnięciem kredytu. Planowane są kolejne podwyżki wysokości niezbędnego wkładu własnego. 
 
25 grudnia 2014 roku w życie weszła ustawa o prawach konsumenta, która wprowadziła pięcioletni okres rękojmi za wady nieruchomości. To pozytywna zmiana dla kupujących nieruchomości. 
 
W nowym roku ulepszona ma zostać ustawa, która reguluje działanie programu Mieszkanie dla Młodych. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim rodzin wielodzietnych. Będą one mogły otrzymać większe dopłaty. Małżeństwa oraz osoby, które samotnie wychowują dwójkę dzieci, będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 procent, natomiast jeśli dzieci będzie więcej, to wsparcie wyniesie 25 procent. 
 
Ponadto, w nowym roku pojawią się pierwsze mieszkania do wynajęcia oferowane przez Fundusz Mieszkań na Wynajem. W ciągu czterech lat fundusz ma zainwestować 5 miliardów złotych w całe budynki z lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi na wynajem.