Artykuły

Zaparowane okna – jak sobie z nimi poradzić?

W wielu domach znane jest to zjawisko – para wodna na oknach skrapla się, woda zbiera się w kącikach szyb, a gdy jest jej więcej zaczyna skapywać na podłogę. Przecieranie okien papierowym ręcznikiem kilka razy dziennie nie rozwiązuje problemu. Dlaczego należy z nim walczyć i jak można to robić?

 

Duża wilgotność w mieszkaniu – zagrożenie dla domowników

 

Zaparowane, cieknące szyby to efekt zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. Przyczyną jest zwykle niewłaściwa wentylacja – brak możliwości wymiany powietrza. Na dłuższą metę problem ten może być nie tylko uciążliwy, ale także i groźny dla domowników. Na ścianach wilgotnych pomieszczeń często pojawiają się grzyby, których obecność jest dla zdrowia bardzo szkodliwa. Ponadto przez zbyt dużą wilgotność wewnątrz domu może panować nieprzyjemny zapach, meble mogą ulegać zniszczeniu, a kapiąca z okien na podłogę woda może sprawić, że panele zaczną puchnąć i odkształcać się.

 

Właściwa wentylacja pomieszczeń to podstawa

 

By wyeliminować ten problem, w pierwszej kolejności należy skontrolować wentylację grawitacyjną. Jeśli jest zapchana, nie może działać właściwie, czego efektem są właśnie "płaczące okna". Dodatkowo można rozważyć zainstalowanie wentylacji mechanicznej.

 

Innym sposobem jest zastosowanie elektrycznych pochłaniaczy wilgoci (urządzenia tego typu są często stosowane w łazienkach) lub pochłaniaczy "domowej roboty" (np. z użyciem soli, która naturalnie "zbiera" wilgoć). Warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń – by uniknąć strat ciepła, należy wietrzyć mieszkanie szybko i intensywnie, np. tworząc chwilowy przeciąg poprzez otwarcie okien w kilku pomieszczeniach jednocześnie.

 

Wiele osób decyduje się także na montaż nawiewników w oknach – dzięki nim można wpuszczać do pomieszczenia powietrze bez konieczności otwierania całego skrzydła okiennego. Wymiana powietrza w domu staje się bardziej efektywna, straty ciepła są minimalizowane, a problem nadmiaru wilgoci w znacznym stopniu redukowany.