Artykuły

Zalety i wady dużych okien

Co to znaczy „duże okno”? Przyjmuje się, że to takie okno, których wielkość przekracza 1/4 podłogi, czyli jest co najmniej dwa razy większe od wymaganego minimum. Wiele osób decyduje się na zamontowanie ich w swoich domach. Przyjrzyjmy się jakie są zalety i wady tego rozwiązania.

 

Jakie są zalety dużych okien?

Do plusów dużych okien bez wątpienia zaliczyć można to, że dzięki nim pomieszczenia są bardziej jasne i przestronne, co najbardziej doceniamy zwłaszcza jesienią. Im więcej światła słonecznego w domu, tym lepszy nastrój domowników. Ów nastrój poprawia się również kiedy jest nam ciepło, a duże okna , zwłaszcza na nasłonecznionej elewacji, dają więcej ciepła, co jest nie do przecenienia w okresie zimowych chłodów.

 

Jakie są wady dużych okien?

Duże okna nie są jednak pozbawione wad. Podejmując decyzję o ich zamontowaniu na etapie budowy domu musimy się liczyć ze zwiększeniem całkowitych jej kosztów. Dodatkową niedogodnością mogą być letnie upały, które będą jeszcze mocniej odczuwalne za sprawą dużych okien. Można jednak wówczas pomyśleć o roletach lub innych rozwiązaniach, które zredukowałyby ilość promieni słonecznych docierających do wnętrza pomieszczenia. Jeśli zdecydujesz się na montaż dużego okna, pamiętaj, by z uwagi na względy konstrukcyjne, było ono wysokie, lecz niezbyt szerokie, co oznacza również mniejszą rozpiętość nadproży (belek zamykających od góry otwór okienny). Dzięki zachowaniu tej zasady unikniesz problemu wypaczenia okien, czyli zwisu skrzydeł.