Poradnik

Wodoszczelność okien

Ważną właściwością okien, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie, jest wodoszczelność okien. Jeżeli okno nie będzie wyróżniało się tą cechą, może wiązać się to z przeciekaniem okna i zalewaniem podłogi. 
 
Norma PN-EN 14351-1:2006 podaje dwa określenia omawianej cechy. Określenia te to osłonięte i nieosłonięte. Są one związane z miejscem w ścianie budynku, gdzie zostało wbudowane okno. Chodzi tu o to, czy konkretne okno będzie wystawione na bezpośrednie oddziaływanie opadów, czyli deszczu, śniegu, gradu, czy też będzie osłonięte. Taką rolę osłony może spełniać dach bądź okap. W Polsce w większości mamy do czynienia z powstawaniem okien nieosłoniętych. 
 
Wodoszczelność okna informuje, przy jakim obciążeniu wiatrem w przypadku opadów będzie występował przeciek do środka pomieszczenia. Cechę tę można określać aż w jedenastu klasach. Najmniej odporne na opady okna należą do klasy 1A, natomiast te najbardziej odporne to klasa Exxx. Ta druga skupia w sobie okna, które są szczelne w przypadku wszystkich opadów przy wiejącym wietrze, ale z prędkością nie większą niż 112 kilometrów na godzinę.