Poradnik

Właściwości akustyczne – błędy

Norma PN-EN 14351-1:2006 nie zawiera żadnych klas oraz wartości dla izolacyjności akustycznej okien. Jeśli chodzi o tą cechę, to zostawia się swobodę producentom. Mają oni sami podawać izolacyjność akustyczną okna po uwzględnieniu wyników swoich badań.
 
Zdarza się jednak, że klient może popełnić błędy. Można wyróżnić trzy podstawowe błędy, które pojawiają się przy kupowaniu okien.
 
Po pierwsze, często nieprawidłowo ustala poziom tłumienia hałasu. Robi to właściwie dla siebie bez dokładnych pomiarów. Są one konieczne, by prawidłowo wybrać rodzaj okien. 
 
Następnym często pojawiającym się błędem jest niewłaściwe przyjmowanie współczynnika tłumienia hałasu szyby zespolonej jako współczynnika określającego tłumienie hałasu przez okno. 
 
Przy zakupie okna często nie zapewnia się wysokiej jakości profesjonalnego montażu okien, które wyróżniają się podwyższoną izolacyjnością akustyczną. 
Wymienione błędy nie występują zawsze, ale zdarzają się dosyć często, dlatego warto je omawiać i zwracać na nie uwagę. Może bowiem być tak, że klient pomimo posiadanych środków, nie otrzyma zamierzonego efektu.