Jeżeli kupione okna są całkowicie szczelne, należy wyposażyć je w odpowiednie urządzenia nawiewne, by zachować prawidłową wentylację w pomieszczeniu.
Branża okienna najczęściej za takie urządzenia uznaje nawiewniki. To podstawowe urządzenia nawiewne, które kierują powietrze do pomieszczeń i robi to w sposób kontrolowany. Nawiewniki montuje się na ościeżnicach lub skrzydłach okien.
W sytuacji, kiedy nie używa się wentylacji mechanicznej nawiewnej bądź nawiewno-wywiewnej, zgodnie z prawem należy zamontować nawiewniki odpowiedzialne za doprowadzanie powietrza. Polska Norma dotycząca wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej podaje, jakie jest właściwe zastosowanie nawiewników.
Nawiewniki można podzielić na trzy grupy.
Pierwszą są nawiewniki higrosterowane. Ich strumień powietrza zależy od zawartości pary wodnej w środku pomieszczenia.
W nawiewnikach ciśnieniowych ilość dopuszczonego powietrza łączy się z różnicą ciśnienia, które panuje na zewnątrz i w środku budynku.
Nawiewniki stosowane ręcznie to urządzenia, w których dostarczane powietrze uzależnione jest od umiejscowienia przesłony. Użytkownik sam reguluje otwarcie nawiewnika i decyduje o tym, ile powietrza dostaje się do środka.