Artykuły

Rama do okna – jaką wybrać?

Już nie raz pisaliśmy o tym jak wybrać odpowiednie okna do swojego domu – wspominaliśmy o oknach PCV, a także rozwiązaniach energooszczędnych. Dziś mowa o rzeczy, dzięki której okno nabiera charakteru – mowa o ramie. Jaką wybrać? Radzimy poniżej.

 

Ramy drewniane

 

okna_olsztyn

Są bardzo stylowym i eleganckim rozwiązaniem, jednak nie są uniwersalne. W związku z tym konieczna jest uprzednia ocena czy pasują one do wnętrza naszego domu i samych okien. Ich niewątpliwą zaletą są korzystne wartości współczynnika przenikania ciepła oraz świetna izolacja akustyczna. Do tego cechuje je dość duża odporność mechaniczna, a w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń – wgnieceń czy zarysowań, naprawa jest stosunkowo prosta. Wadą drewnianych rozwiązań jest jednak konieczność regularnego odnawiania powierzchni np. z użyciem lakierów, a o tego wyższa cena niż w przypadku ram z materiałów alternatywnych.

 

Ramy PCV

 

Ramy z PCV są tańsze i nie istnieje konieczność ich cyklicznego lakierowania, jednak mają swoje minusy. Jakie? W porównaniu do ram drewnianych, cechuje je na przykład niższa izolacyjność termiczna i akustyczna. Jednak jeśli zastosuje się większą liczbę komór w profilu (vide: profile pięciokomorowe), można osiągnąć właściwości zbliżone do właściwości ram drewnianych, pozostając przy tym tańsze. Na rynku dostępne są już nawet profile siedmio- czy ośmiokomorowe, jednak te są już rozwiązaniem drogim. Warto zaznaczyć, że ramy z PCV łatwiej się brudzą, a powstałe na nich zarysowania są trudne do usunięcia.

 

Inne materiały 

 

Ramy zbudowane mogą być również z innych materiałów, między innymi z włókien szklanych czy aluminium. Na rynku dostępne są również ramy aluminiowo-drewniane. Rozwiązania te są mniej popularne od produktów drewnianych i z PCV, a dzieje się tak głównie z racji ich wysokich cen, które nie pociągają za sobą właściwości, które w znaczący sposób wyróżniałyby je grupy rozwiązań drewnianych i PCV.

 

Jeśli chodzi o  okna, Olsztyn oferuje szeroki ich wybór w salonie Asmont. Tam również otrzymasz niezbędne porady dotyczące wyboru ram. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.