Poradnik

Przepuszczalność światła – definicja

Wiele osób od okien wymaga spełniania jednej, podstawowej roli – powinny dostarczać naturalne światło do pomieszczeń. Tacy klienci kupują okna, zwracając uwagę przede wszystkim na ich praktyczne zastosowanie. Wielu z nich jednak nie wie, że ilość naturalnego światła w budynkach wiąż się z czterema czynnikami, takimi jak powierzchnia i kształt okien, sposób ich zamontowania w muszę oraz przepuszczalność światła przez dane okno. 
 
Przepuszczalność światła to cecha, która wyróżnia szyby zespolone. Właściwość ta opisuje stosunek ilości światła słonecznego, które przedostaje się przez szybę zespoloną, do ilości światła, które dociera do szyby. Cecha ta obliczana jest w procentach. Im wyższy jest procent przepuszczanego światła, tym więcej światła będzie w pomieszczeniu. 
 
Warto zaznaczyć, że lepiej nie decydować się na zakup okien, które zostały wyprodukowane z kształtowników o niewielkiej szerokości, dzięki czemu zwiększyła się powierzchnia szyb. Efektem tego może być posiadanie okna o niewłaściwej konstrukcji i słabej trwałości.