Artykuły

Otwieranie okien jesienią i zimą – czy to dobry pomysł?

okna OlsztynPisaliśmy w jednym z ostatnich artykułów o tym jak ocieplić okna przed przyjściem zimy – jest to ważne choćby ze względu ma wysokość rachunków jakie płacimy za ogrzewanie. Im mniej ciepła ucieka z pomieszczeń, tym lepiej. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że wywietrzenie pomieszczenia od czasu do czasu jest bardzo istotne – również w mroźne dni.

 

Dlaczego warto wietrzyć pomieszczenia?

Nie wszyscy wiedzą, że otwieranie okien jest zabiegiem, który służy dobremu zdrowiu i samopoczuciu mieszkańców domu. Wbrew obiegowym opiniom nie sprawia, że częściej się przeziębiamy i chorujemy – wręcz przeciwnie. Świeże powietrze napływające z zewnątrz dostarcza tlen niezbędny do oddychania, a także niszczy bakterie i zanieczyszczenia, które powstały w pomieszczeniu. Jeśli postanowilibyśmy go nie wietrzyć, szybko odczulibyśmy przykre tego skutki – np. ból głowy czy choroby dróg oddechowych na skutek zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla w powietrzu oraz zbyt dużej jego wilgotności.

 

Jak wietrzyć mieszkanie?

W chłodniejsze dni zaleca się krótkie i intensywne wietrzenie pomieszczeń. Zanim jednak otworzymy okna, pamiętajmy o zamknięciu zaworów termostatycznych, które w innym wypadku mogłyby zareagować na owianie zimnym powietrzem drastycznym skokiem mocy grzewczej. Długość takiego pojedynczego wietrzenia powinna oscylować między 5 a 10 minutami, a przeprowadzać je powinno się co najmniej dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem na krótki czas przed ułożeniem się do snu.