Artykuły

Okucia okienne

okna OlsztynOdpowiednie parametry okien to nie wszystko. Nawet najlepszy współczynnik przenikania ciepła nie pomoże, jeśli zawiodą okucia okien. W związku z tym bardzo uważnie należy je dobrać. Więcej na temat okien okiennych dowiesz się z niniejszego materiału.

 

Jakie są rodzaje stosowanych okuć?

Okucia to jeden z ważniejszych elementów w oknach. Od ich doboru zależy poziom zabezpieczeń przeciwwyważeniowych czy jakość wentylacji, a także to czy okna zachowają odpowiednią szczelność. W zależności od pełnionej funkcji rozróżnić można kilka typów okuć, między innymi:

 

 

  • uchylne (umożliwiają uchylanie okien),
  • rozwierne (pozwalają otworzyć okno na oścież),
  • okucia uchylno-rozwierne (łączą funkcję dwóch powyższych opcji, 
  • przesuwne,
  • obrotowe.

 

Spośród wyżej wymienionych rodzajów najbardziej wygodne i popularne są okucia uchylno-rozwierne. Łączą one w sobie dwie funkcje – pozwalają na otwieranie i uchylanie okien w przewidywalny sposób.

 

 

Co zapewniają okucia?

Wiele okuć jest bogatych w funkcję mikrowentylacji, która gwarantuje stały przepływ powietrza poprzez niedomknięcie szczeliny między skrzydłem okna a jego ramą. Niektóre z okuć wyposażonych jest również w możliwość stopniowego uchyłu okna, co stanowi spore udogodnienie, gdyż sami możemy regulować stopień uchylenia okna w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Korzystną funkcją jest również zatrzask balkonowy (blokada okna przy wychodzeniu na zewnątrz), a niezastąpioną na wypadek włamań – zabezpieczenia przeciwwyważeniowe.