Okno, które jest szczelne i ogranicza straty ciepła to podstawa, jeśli myślimy o domu w kategoriach energooszczędności. Już kiedyś pisaliśmy o tym, że rośnie zapotrzebowanie na takie właśnie rozwiązania, co nie dziwi w obliczu korzyści ekologicznych i ekonomicznych jakie one ze sobą niosą. Poniżej przedstawiamy Ci kilka naszych wskazówek dotyczących zakupu i montażu okien energooszczędnych. Ich uwzględnienie pomoże Ci zatrzymać ciepło w swoim domu i cieszyć się komfortowymi warunkami termicznymi w swoich czterech ścianach.
1. Parametry
Przy zakupie okien energooszczędnych, szczególną wagę przykładać powinniśmy do parametrów izolacyjnych, zwłaszcza do współczynnika przenikania ciepła. To od niego w dużej mierze zależy ile ciepła uda nam się zatrzymać w domu: im niższy, tym lepiej (powinien być niższy od standardowej wartości 1,6 W/(m2·K)). W oknach energooszczędnych ważny jest również współczynnik przepuszczalności energii słonecznej (im wyższy, tym lepiej).
2. Od jakiej strony?
Kiedy planujemy rozmieszczenie okien, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, np. od jakiej strony świata je umieścić? Oczywiście najkorzystniej będzie ulokować je od strony południowej, a ograniczyć ich ilość od strony północnej. Istotna jest również kwestia rodzaju pomieszczeń – duże okna będą dobrym rozwiązaniem w pokojach mniej użytkowanych na czas zimy, w związku z czym może tam być utrzymywana niższa temperatura.
3. Akcesoria
Ciepło „kradzione” słońcu i wpadające przez okna do domu wpływają na podwyższenie temperatury wnętrza, a co za tym idzie – zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Może ono być jednak również kłopotliwe, zwłaszcza upalną porą. Wówczas zbawienne może być wyposażenie naszych okien w markizy, rolety, żaluzję i tym podobne rozwiązania.