Artykuły

Okna w domu szkieletowym – musisz to wiedzieć!

Domy szkieletowe zdobywają coraz większą popularność. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości zdominują budownictwo oferując nowy wymiar energooszczędności – pełen korzyści zarówno dla użytkowników, jak i otaczającego środowiska. W niniejszym materiale postaramy Ci się udzielić kilku wskazówek dotyczących rodzaju i montażu okien w domach szkieletowych.

 

Jakie okna?

W domach szkieletowych najlepiej sprawdzą się okna PCV. Są one bowiem dużo łatwiejsze w utrzymaniu i tańsze od okien drewnianych. Jeśli dom posiada nowoczesny system grzewczo-wentylacyjny, nie zalecamy montowania w nim okien otwieranych (z wyjątkiem okien balkonowych). Systemy te bowiem same zajmują się filtrowaniem i wymiana powietrza, w związku z czym otwieranie okien jest zupełnie zbędne.

 

Kiedy montować?

Nie należy zaczynać montażu okien dopóki szkielet ściany nie zostanie odpowiednio usztywniony, dlatego w pierwszej kolejności, należy zadbać o montaż płyty usztywniającej. Należy jednak pamiętać, że okna powinny się pojawić przed zewnętrznym odeskowaniem, co umożliwi wykonanie lepszej jakości uszczelnienia na łączeniu ościeżnicy i ściany.

 

O czym pamiętać podczas montażu?

O ile w domach murowanych mostki cieplne przy otworach okiennych i drzwiowych nie stanowiły większego problemu, o tyle w domach szkieletowych należy ich zdecydowanie unikać.

 

Jak uszczelnić okno?

Dokonać można tego wykorzystując membranę, która chroni przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz, umożliwiając zarazem przedostawanie się wilgoci o strony wewnętrznej na zewnątrz.