Artykuły

Okna plastikowe czy drewniane?

Jakie okna wybrać do domu? Pierwszy dylemat, który pojawia się po budowie domu lub jego remoncie dotyczy właśnie tego, czy to mają być okna plastikowe czy może drewniane. Jak podjąć właściwą decyzję? Poniżej prezentujemy Ci podstawowe kryteria, które powinieneś wziąć pod uwagę, żeby dokonać właściwego wyboru.

 

Po pierwsze: okna dopasowane do stylu budownictwa

Jeśli Twoje mieszkanie mieści się w klimatycznej kamienicy, wiadomym jest, że to okna drewniane będą odpowiadały bardziej jego stylistyce. Z kolei okna plastikowe to rozwiązanie, które lepiej sprawdzi się w nowoczesnym, surowym i klasycznym budownictwie.

 

Po drugie: trwałość

Okna plastikowe wykazują dużą odporność na na działanie czynników atmosferycznych, substancje chemiczne, itp.,, a do tego wolniej się „starzeją”. W porównaniu do okien drewnianych cieszą się również możliwością dłuższej eksploatacji. Wydłuża się ona dodatkowo dzięki zaokrągleniu krawędzi profili, dzięki czemu woda łatwiej z nich spływa, nie gromadząc się na uszczelce przyszybowej. 

 

Po trzecie konserwacja

Okna plastikowe są łatwiejsze w konserwacji od okien drewnianych. W ramach ich pielęgnacji wystarczy raz na jakiś czas użyć szmatki i wody z płynem do mycia naczyń. W przypadku okien drewnianych sprawa nieco bardziej się komplikuje – raz na kilka lat trzeba je odmalować, a do pielęgnacji używać specjalnych środków. Zwykle detergenty mogą uszkodzić ich powłoki.

 

Po czwarte: cena

Okna drewniane są droższe od okien plastikowych, choć jeśli chodzi o parametry techniczne, nie odróżniają się od okien plastikowych. Wartość kluczowych parametrów takich jak przenikanie ciepła czy szczelność nie jest bowiem uzależniona od rodzaju materiału, z którego wykonana jest rama okienna. Z powyższej analizy na pierwszy plan wysuwa się nieco bardziej okno plastikowe, ale wybór wciąz należy do Ciebie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do konsultacji z ekspertami Asmont.