Artykuły

Okna energooszczędne złotym środkiem dla Twojego domu

W każdym domu, w którym decydujemy się na energooszczędność powinniśmy wziąć pod uwagę wiele różnych elementów. Nieprawidłowy montaż okien może być główną przyczyną tego, że doszło do ogromnych strat energii cieplnej. Dzięki temu, że mamy dostęp do nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie zadbać o oszczędność energii w naszym domu, gdyż mamy tutaj do czynienia z obniżeniem współczynnika U. Takie postępy ukierunkowują nas na to, że przyszłość będzie miała w zanadrzu bardziej trafne rozwiązania. 
 

Okna oraz ich budowa

 
Ten bardzo istotny element naszego domu jest zbudowany z kilku istotnych części, jakimi są: profil ramy i skrzydła, okucie obwiedniowe i wkład szybowy. Mamy tutaj także do czynienia z uszczelkami. Każdy rodzaj konstrukcji oraz materiały, które zastosowano mają wpływ, na wartość współczynnika Uw, dzięki któremu możemy określić izolacyjność termiczną.
 
 

Olsztyn: Okna energooszczędne i ich ocieplanie – idealne rozwiązanie dla Twojego domu

 
Ten rodzaj okien posiada ramy okienne, które są bardziej głębokie, (88-120mm) niż w standardowych modelach (ok. 68 cm).
Wykonuje się je najczęściej z aluminium, drewna, lub tworzywa sztucznego, które zostało wzmocnione stalą.
Jeśli chodzi o profile okien energooszczędnych możemy się doliczyć od 5 do 7 komór. Więcej nam nie potrzeba, bo nawet 6 zamkniętych komór, to już bardzo dużo. Tak wzbogacona, wewnętrzna rama profilu może nam zapewnić bardzo wysoką izolację ciepła. Producenci, którzy mają w planach uzyskać jeszcze większą termoizolacje stosują wzmocnienia termiczne. Przykładowym takim wzmocnieniem może być stalowy profil połączony z wkładką termiczną, do której wykonania użyto żywicy.
Energooszczędność w oknach możemy także osiągnąć poprzez zwiększenie głębokości zabudowy. Pozwoli nam to osiągnąć współczynnik Uw, który sięgnie granic 0,8 W/(m2•K). Można także wypełnić części komór termoplastyczną pianką styropianową.