Artykuły

Okna energooszczędne kontra wentylacja

Okna energooszczędne to temat, który całkiem niedawno poruszaliśmy w kontekście korzyści jakie przynoszą – w artykule wymienione były korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Wiele osób zastanawia się czy montaż wentylacji nie zniweluje tychże korzyści. Jak jest naprawdę? O tym poniżej.

 

Wentylacja jet ważna!

Celem wentylacji, o jakimkolwiek jej rodzaju byśmy nie mówili, jest usuwanie zużytego powietrza i dostarczanie do pomieszczenia świeżego z zewnątrz. Brak sprawnej wentylacji może być brzemienny w skutkach i prowadzić do tego, że w Twoim domu pojawią się dzicy lokatorzy – tacy jak grzyby i pleśń. Stąd zadbanie o ten element w domu jest niezmiernie istotne. Jak to się jednak ma do budownictwa energooszczędnego, w którym główny akcent kładzie się na zatrzymaniu ciepła w domu. Czy wentylacja i okna energooszczędne nie wykluczają się czasem nawzajem? Czy kiedy korzystamy jednocześnie z okien energooszczędnych i wentylacji, to czy nie obniżamy tym samym funkcjonalności stolarki?

 

Okna energooszczędne mogą współistnieć z wentylacją…

…ale trzeba pogodzić się, że strat ciepła nie da się całkowicie uniknąć. Wentylacja pomieszczeń jest istotna z punktu widzenia zdrowia i komfortu mieszkańców, dlatego nie można z niej rezygnować. Można jednak zadbać o to, by straty ciepła były jak najmniejsze wybierając odpowiedni system wentylacji. Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że konieczność wentylacji pomieszczeń nie oznacza, że nie musimy przykładać wagi do okien w naszym domu, a ich nieszczelność traktować jako rodzaj wentylacji. Okna energooszczędne wciąż opłacalna inwestycja, która pozwala zaoszczędzić energię oraz płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie.