Artykuły

Okna do zadań specjalnych

Coraz więcej użytkowników okien oczekuje od nich więcej – posiadania dodatkowych funkcji bądź realizowania tych podstawowych w stopniu wyższym niż przeciętne parametry.
 
W przypadku mieszkania przy ruchliwej ulicy szuka się okien spełniających specjalne wymogi akustyczne. Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej nie należą do najtańszych, należy więc dokładnie przeanalizować ofertę, by podjąć dobrą decyzję inwestycyjną. Można zdecydować się na szyby ze szkła izolacyjnego i wysokiej jakości profile okienne.
 
Wiele osób decyduje się też na okna o podwyższonej odporności na włamanie. Ich zadaniem jest stawianie przez określony czas oporu na próbę nieuprawnionego dostępu. Szyby w oknach tego typu charakteryzują się specjalną budową: kilka tafli zwykłego szkła przełożone zostaje specjalną folią PVB. Okna mogą mieć też klamki odporne na otwarcie od wewnątrz lub wbudowane zamki otwierane kluczem.
 
Ze specjalnych okien mogą korzystać też niepełnosprawni i osoby starsze. Okna są wtedy wyposażone w dłuższe uchwyty klamek, które są umieszczane na dolnej części skrzydła. Dzięki temu okna można uchylać i otwierać bez większego wysiłku nawet w pozycji siedzącej.