Artykuły

Ocieplane bramy garażowe – warto?

Mroźne dni są zawsze kosztowne. Więcej środków z budżetu domowego musi zostać przeznaczonych na ogrzewanie. Nic więc dziwnego, że szukamy na każdym kroku oszczędności, które by obniżyły rachunki. W tym materiale poruszymy temat ocieplanych bram garażowych – mało popularnego, ale skutecznego sposobu na oszczędności.

 

Czym jest ocieplana brama garażowa?

Przez bramę garażową ucieka bardzo dużo ciepła kumulującego się wewnątrz garażu i pomieszczeń sąsiednich. Żeby zminimalizować ten problem skorzystać można z fabrycznie ocieplonych bram lub docieplić posiadane bramy bez izolacji. Jeśli chodzi o ocieplane fabrycznie bramy, posiadają one bardzo dobre parametry w obszarze termoizolacyjności. Na rynku otrzymać można bramy o grubości ok. 60 mm i współczynniku przenikania ciepła sięgającym U= 0,39 [W/m2K]. Ocieplane bramy garażowe są ponadto wyposażone w rozbudowany system uszczelek, a ich segmenty wypełnione są pianką poliuretanową. Jeśli sami chcemy ocieplać bramy, to najbardziej polecane w tym obszarze są styropian lub specjalna folia refleksyjna.

 

Czy warto zainwestować w ocieplaną bramę garażową?

Nieogrzewane bramy garażowe nadają się do wolnostojących garaży. W przypadku garaży wbudowanych w budynek, warto postawić na bramy ocieplane. Są one nieco droższe od tych pozbawionych izolacji termicznej, jednak koszty te z biegiem czasu zwrócą się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.