Artykuły

Nieotwieralne okna – czy warto?

Okna, których nie da się otworzyć zdobywają na rynku coraz większą popularność. Powodem tego są niższe koszty jakie trzeba ponieść w związku z ich zakupem. Jednak czy jest to rozwiązanie uniwersalne? Czy sprawdzi się w przypadku każdego pomieszczenia? O tym poniżej.

 

Kilka słów o nieotwieralnych oknach

 

Zaletą okien otwieralnych, oprócz ich niskiej ceny, są liczne udogodnienia techniczne. Chodzi tu choćby o brak konieczności montowania okuć, mają one również mniejszą ilość profili. Rynek oferuje dwa podstawowe rodzaje okien nieotwieralnych: szklone w ramie oraz szklone w skrzydle. Bardziej popularne jest rozwiązanie pierwsze. Najczęściej stosowane są one na balkonach i tarasach – nieotwieralne okna są atrakcyjnym wizualnie elementem, stanowi przy tym świetny sposób na dodatkowe doświetlenie pomieszczenia. Te właściwości okien nieotwieralnych sprawiają, że często stosuje się je w garażach.

 

O czym pamiętać montując okna nieotwieralne?

 

Wybór okien nieotwieralnych wiąże się z koniecznością pamiętania o kilku ważnych kwestiach. Jedną z nich jest troska o właściwą wentylację pomieszczeń wyposażonych w tego typu rozwiązanie. W związku z powyższym, choć okna nieotwieralne są tańsze w zakupie, to jednak eksploatacja powiązana z koniecznością wentylowania pomieszczeń może okazać się w efekcie droższą inwestycją. Z podobnych względów tematem kontrowersyjnym jest również stosowanie okien nieotwieralnych w domach energooszczędnych. Okna tego typu lepiej jest montować w niższych kondygnacjach, gdyż w przeciwnym razie możemy mieć niemały problem z ich umyciem. Jednak dość powszechną praktyką jest montowanie okien nieotwieralnych na poddaszach – występują tam jako część okien kolankowych lub nastawek do okien dachowych.

W celu konsultacji wyboru i zakupu okien do domu, zapraszamy do naszego salony w Olsztynie.