Artykuły

Mycie okien dla opornych

Mycie okien to czynność nielubiana przez wiele osób. Jest praco- i czasochłonna, efekty nie zawsze są zadowalające (ciężko jest pozbyć się smug i uzyskać efekt błyszczenia), a poza tym czystość utrzymuje się stosunkowo krótko (zwłaszcza w przypadku budynków zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach).

 

Są jednak sposoby na to, by mycie okien uczynić nie tylko bardziej efektywnym, ale także i przyjemniejszym! Jeśli nie znasz tych domowych sposobów, to znaczy, że nigdy nie zapytałeś o nie swojej babci. Są bowiem znane od pokoleń, a niestety coraz rzadziej wykorzystywane, głównie ze względu na rosnącą ilość środków chemicznych, które, zgodnie z zapewnieniami w reklamach, zrobią całą pracę za nas. A że tak nie jest, o tym przekonała się większość z nas…

 

Jak myć okna?

  1. Własny płyn do mycia szyb – zamiast stosować ten kupiony w sklepie, możemy go przygotować samodzielnie. W tym celu można zmieszać ocet w stosunku 1:1 z wodą. Płyn taki skutecznie usuwa zabrudzenia, nawet te tłuste, i sprawia, że szyby wspaniale się błyszczą. Jeśli nie przepadasz za zapachem octu, możesz też przygotować płyn z wody i soku z cytryny. Jedna cytryna wystarcza na około 2-2,5 litra wody. Efekt działania będzie równie skuteczny, a zapach dużo przyjemniejszy.

  2. Płyn do spryskiwaczy – choć jego nasze babcie prawdopodobnie nie stosowały, to Ty możesz się przekonać, jak skuteczny jest to środek do mycia szyb. Wypróbuj go i sprawdź, czy efekt nie jest dużo lepszy niż w przypadku zwykłego płynu do szyb.

  3. Wycieranie szyb papierowymi ręcznikami – to dzięki nim osiągniesz najbardziej zadowalający efekt. Wybierz jednak te droższe ręczniki – grubsze i bardziej "pulchne".

  4. Przecieranie okien pieluszką – po umyciu okien nabłyszcz je z pomocą pieluszki tetrowej lub pończochy. Możesz także wykorzystać stary bawełniany T-shirt. Pozbędziesz się w ten sposób smug i sprawisz, że szyby będą perfekcyjnie błyszczały.

Czyste okna – lepsze samopoczucie

To jak, jesteś gotowy na wakacyjne mycie szyb? Twoje okna zasługują na to, byś dbał o nie najlepiej, jak to możliwe. Ty z kolei zasługujesz na to, by letnie słońce wpadało do Twojego domu przez przejrzyste i nieskazitelnie czyste szyby. A więc do dzieła!