Artykuły

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty

W Polsce istnieje około 4 miliony mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Zostały wybudowane w PRL-u. Na początku zakładano, że bloki będą stać maksymalnie 50-70 lat. Dzisiaj bloki nadal stoją, a mieszkania w nich wciąż cieszą się dużą popularnością.
 
Ministerstwo Transportu i Budownictwa przygotowało badania techniczne, z których wynika, że bloki wytrzymają kolejne 100-120 lat. Technologia budowlana okazała się bardzo żywotna, a mieszkanie w blokach nie jest związane z żadnym ryzykiem. Trwałość bloków z wielkiej płyty jest zadowalająca. Gorzej natomiast wygląda sytuacja komfortu użytkowania mieszkań. Ich modernizacja może być kłopotliwa i pochłonąć spore koszty. 
 
Bloki z wielkiej płyty były budowane w oparciu o różne technologie. Dlatego przed zakupem konkretnego mieszkania, warto zapoznać się z terminem wybudowania całego obiektu. Na przykład bloki z lat sześćdziesiątych mają słabą izolację termiczną i kiepską jakość. Mieszkania trudno nagrzać, co zwiększa koszty eksploatacyjne. Ponadto, na ścianach pojawia się grzyb i pleśń. Bloki z lat siedemdziesiątych tracą mniej energii cieplnej i zachowują odpowiedni poziom wilgoci. 
 
Mieszkania w blokach z wielkiej płyty najczęściej są tańsze, postawione w atrakcyjnej lokalizacji. Najczęściej posiadają też świetne połączenie komunikacyjne z resztą miasta. Decydując się na takie mieszkanie, należy pamiętać o tym, że może być konieczne wykonanie gruntownego remontu wszystkich pomieszczeń.