Artykuły

Mieszkanie na poddaszu

Decydując się na zakup mieszkania, należy znaleźć kompromis pomiędzy czynnikami, takimi jak: cena, lokalizacja, powierzchnia, sąsiedztwo, a także ustawność pomieszczeń, która wpływa na codzienne użytkowanie.
 
Zdarza się, że ludzie kupują mieszkania na poddaszu z tak zwanymi skosami, by w ten sposób zwiększyć powierzchnię kupowanego mieszkania. Lokale takie mają większą powierzchnię obliczaną po podłodze niż porównywalne mieszkania o identycznej powierzchni użytkowej na pozostałych kondygnacjach, gdzie nie ma skosów. 
 
Najpierw należy zastanowić się nad zaletami i wadami zakupu takich mieszkań. Zaletą jest na pewno zaoszczędzenie na powierzchni mieszkania, przy najczęściej porównywalnej cenie z innymi mieszkaniami. Należy właściwie zaplanować urządzenie i umeblowanie mieszkania, by jak najlepiej wykorzystać daną przestrzeń. Skosy można bowiem zabudować szafkami bądź półkami. Pozwoli to na oszczędność powierzchni mieszkania. 
 
Wady mieszkań ze skosami to najczęściej nieregularne kształty pomieszczeń. Skosy zmuszają mieszkańców do konkretnego umeblowania mieszkania. 
 
Istotną kwestią jest też poprawna izolacja ścian. Mieszkania te są umieszczone bezpośrednio pod dachem, dlatego są w większym stopniu narażone na przemakanie bądź ekspozycję na słońce. 
 
Mieszkania na ostatnich piętrach wyposażone są najczęściej w okna dachowe. Mają one najczęściej mniejsze rozmiary w porównaniu ze standardowymi. Otwiera się też je w inny sposób. Należy więc zwrócić uwagę na oświetlenie powierzchni w mieszkaniu, dostępność oraz funkcjonalność okien dachowych.