Poradnik

Materiał okienny – aluminium

Kolejnym materiałem, który wykorzystywany jest do produkcji okien, jest aluminium. Okna wykonane z tego materiału stanowią około 5 procent rynku. 
 
Okna zrobione z aluminium wykonane są z kształtowników okiennych, które z kolei tworzone są ze stopów tego tworzywa z innymi metalami, do których zaliczają się między innymi magnez, miedź oraz mangan. Zdarzają się także stopy zawierające cynk, krzem, nikiel, chrom lub tytan. 
 
Sposób obróbki plastycznej wiąże się przede wszystkim z rodzajem stopu. Przeprowadzana ona jest za pomocą metody prasowania w temperaturze 250-420°C lub metodą walcowania w 280-350°C. Za sprawą tych metod można otrzymać we właściwym stopniu twarde kształtowniki, które można potraktować metodą skrawania. 
 
Przy zakupie okien aluminiowych najwięcej uwagi należy poświęcić profilom okien, które mogą być ciepłe bądź zimne. Profile ciepłe stworzone są przeważnie z kilku kształtowników, które łączone są izolującą termicznie wkładką z tworzywa sztucznego. Materiał ten wykorzystywany jest do tworzenia okien, które pojawiają się w ścianach budynku. Jeśli chodzi o profil zimny, to jest on produkowany w całości. Ma jednak słabą izolacyjność cieplną. Z tego materiału najczęściej wykonuje się okna wewnętrzne i ścianki. 
 
Okna z aluminium najczęściej pojawiają się w budynkach, gdzie mieszczą się biura lub są to miejsca użytkowe. W budynkach mieszkalnych montuje się je w klatkach schodowych.