Artykuły

Kiedy montować okna?

Jeśli jesteś na etapie budowy swojego domu, jest to materiał, który może Cię zainteresować. Podpowiadamy, na którym etapie prac budowlanych zamontować okna.

 

Kiedy najlepiej zamontować okna?

Żeby możliwe było zamontowanie okien, mury budynku powinny być odpowiednio osuszone. Ponadto budynek ten powinien być wciąż w stanie surowym – czyli po wzniesieniu ścian i ułożeniu pokrycia dachowego, ale przed otynkowaniem. Taka kolejność chroni przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem okien, czy zawilgoceniem pomieszczeń.

 

Jakie okna na jakim etapie?

Okna drewniane powinny zostać zamontowane po zakończeniu robót mokrych. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, zbyt wysoka wilgotność może uszkodzić drewniane ramy. Niektórzy producenci zastrzegają sobie wręcz, że w sytuacji montażu okien w niewłaściwie wietrzonych i ogrzewanych pomieszczeniach, gwarancja jaką dają na okna traci ważność. Nieco mniej restrykcyjne są warunki montażu okien z PCW. W tym przypadku nie ma większego znaczenia czy okna montowane są przed czy po wykonaniem mokrych prac. Warto jednak i w tym przypadku zadbać o odpowiednią wentylację i ogrzewanie pomieszczeń, by wilgoć nie wniknęła w ościeża.

 

Montaż okien zimową porą?

Wiele osób zastanawia się czy zima jest dobrym okresem na montaż okien. Wyższą odporność na tego rodzaju warunki mają okna plastikowe, jednak nawet one mogą ucierpieć w temperaturze poniżej -5 st . Celsjusza. Bezpieczniej będzie zatem poczekać z montażem okien do wiosny.