Artykuły

Jakie okno do kuchni?

Kuchnia to w wielu domach centrum życia rodzinnego. Stąd też bardzo ważne jest zapewnienie w tym pomieszczeniu odpowiedniego oświetlenia, wentylacji i bezpieczeństwa. Jak dobrać okno, które oprócz tego, że spełniać będzie funkcjonalne, to dodatkowo napełni wnętrze fajnym, ciepłym klimatem? O tym przeczytasz poniżej.

 

Jakie okno?

Sposób otwieranie okna jest ważny. Dlatego, jeśli chcesz sobie ułatwić późniejsze mycie okien – dobrym wyjściem będą okna uchylno-rozwieralne. Możliwość uchylania okien daje też korzyści wentylacyjne. Innym rozwiązaniem jest okno, które nie otwiera się w dolnej części, a otwiera w górnej – choć mycie może być utrudnione, to jednak umożliwi nam to dowolną aranżację przestrzeni pod oknem (okno nie otwiera się, więc skrzydło nie będzie kolidowało z umiejscowionymi przy nim elementami np. dekorującymi). Podobne korzyści niesie okno przesuwno-uchylne. Jeśli kuchnia ma być umiejscowiona na poddaszu? Oto 4 pomysły na okno na poddaszu, o których pisaliśmy niedawno.

 

Która strona świata?

Od jakiej strony powinno znajdować się okno w kuchni? Zależy to głównie od indywidualnych potrzeb i od tego na który rejon otoczenia chcemy mieć „oko”. Przyjmuje się jednak, że najlepszym ustawieniem okna jest we wschodniej stronie – kuchnia jest najcieplejszym pomieszczeniem w domu, więc nie ma potrzeby dodatkowego dogrzewania jej światłem słonecznym. Mam nadzieję, że choć trochę po mogliśmy. Polecamy też nasz materiał na temat doboru okien w łazience.