Artykuły

Jak zamontować drzwi wewnętrzne?

drzwi OlsztynPisaliśmy już na naszej stronie o tym jak wybrać drzwi wewnętrzne do swojego domu. Dziś podpowiemy na co zwrócić uwagę podczas ich montażu. Nie jest to wcale takie trudne jak mogłoby się wydawać. Zapraszamy do lektury. 

 

Czy wiesz, że…

…zanim dokonasz zakupu drzwi wewnętrznych powinieneś dokładnie zmierzyć wymiary otworów na drzwi – ich wysokość i szerokość, a także grubość ścian. Ważne jest również zadecydowanie o tym czy bardziej odpowiednie będą drzwi prawe czy lewe oraz o tym czy konstrukcja drzwi powinna być harmonijkowa czy przesuwna. Kiedy już o tym zadecydujemy, możemy wreszcie dokonać zakupu drzwi wewnętrznych. Otrzymujemy wówczas w sklepie skrzydło oraz ościeżnice. Na ościeżnice składa się kilka elementów, które w pracach montażowych należy ze sobą połączyć, w komplecie często dodatkowo są jeszcze łączniki do ościeżnic, zawiasy oraz listwy maskujące do wykończenia styku ościeżnic ze ścianami.

 

Jak zamontować ościeżnice?

drzwi Olsztyn

Jeśli otrzymałeś ościeżnicę składającą się z kilku fragmentów, należy je połączyć – używa się w tym celu śrub lub klamer.Podczas wstawiania ościeżnicy w otwór, między nią a murem powinna być zachowana przerwa 1-2 cm. Warto zadbać też o odpowiednie ustabilizowanie z użyciem klinów. Potem powinno nastąpić przykręcenie ościeżnicy do ściany i umieszczenie między pionowymi elementami rozpórek – należy uważać, by podczas ich montowania nie naruszyć ościeżnic. W dalszej kolejności można zająć się nanoszeniem pianki – najlepiej sprawdzą się w tym wypadku pianki niskoprężne. Po jej stwardnieniu można zamocować listwy maskujące.

 

 

Jak zamontować skrzydła?

Zanim przystąpimy do montażu skrzydeł, należy usunąć rozpórki, a następnie wyregulować zawiasy. W tym celu użyć można kluczy imbusowych i śrubokrętów, które pomogą nam tak ustawić skrzydło, by płynnie się poruszało oraz by samo się nie otwierało i nie zamykało.