Artykuły

Jak wybrać okno energooszczędne?

Pisaliśmy już na naszej stronie o rozwoju rynku okien energooszczędnych. Wspominaliśmy tam o wynikach badań, według których co piąte zakupowane przez Polaków okno jest właśnie oknem energooszczędnym. Dziś chcielibyśmy poruszyć kwestię wyboru odpowiednich okien tego typu. Czym się kierować? Na jakie parametry zwracać uwagę?
 
 
Energooszczędne… czyli jakie?
 
Na początek kilka słów na temat tego, czym charakteryzują się energooszczędne rozwiązania . Główną rolę odgrywają tu parametry termiczne, które, jeśli są na odpowiednim poziomie, gwarantują nam komfort cieplny oraz ograniczają koszty ogrzewania. Domy pasywne to nowa lecz coraz powszechniej stosowana w budownictwie idea wykorzystująca metody i technologie budowy domów. Mają one na celu minimalizację zużycia energii w czasie ich eksploatacji . Jednym z elementów budownictwa pasywnego są okna energooszczędne o podwyższonych parametrach cieplnych.
 
 
Jakie parametry powinno mieć okno energooszczędne?
 
Najważniejszym parametrem w przypadku okien energooszczędnych jest Uw, czyli przepuszczalność termiczna. Im wartość współczynnika jest niższa, tym wyższe właściwości termoizolacyjne okna. Okna spełniają kryteria pasywności, jeśli Uw znajduje się w przedziale 0,85-1,0 W/m2K . Na rynku dostępne są również okna o współczynnikach poniżej 0,8 – jednak ich zakup wiąże się ze stosowaniem dodatkowej wentylacji mechanicznej.
 
 
 
 
Warto pamiętać, że okna energooszczędne zapewniają nie tylko dużą oszczędność energii,a  co za tym idzie – mniejsze rachunki za ogrzewanie, są również doskonałą odpowiedzią na ekologiczne potrzeby naszych czasów przy zachowaniu niezrównanego komfortu cieplnego. Dlatego też z największą przyjemnością zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą okien energooszczędnych w salonie Asmont w Olsztynie.