Artykuły

Jak wybrać okna PCV?

Okna PCV to temat poruszany już przez nas w kontekście ich zalet i funkcji, a także zabiegów konserwacyjnych, którym należy je poddać, żeby służyły nam na długie lata. W niniejszym artykule chcielibyśmy się skupić na kryteriach doboru tego typu okien uwzględniając wymiary, rodzaj pakietu, a także kwestie związane ze zbrojeniami czy okuciami. O tym wszystkim poniżej.

 

Profil ma klasę!

 

Kupując okna PCV wiele osób skupia się jedynie na posiadaniu przezeń pięciu komór, jednak jak się okazuje, nie jest to kryterium wystarczające. Kluczem są tu profile. Rynek oferuje profile klasy A, B lub C. W pierwszym przypadku grubość ścianek konstrukcyjnych może mieć 2,8 mm, zaś w klasie C – poniżej 2,5mm. Mimo że na pierwszy rzut oka różnica wydaje się być niewielka, to jednak w przypadku okien PCV robi różnicę! Grubość ścianki decyduje o statyce, wytrzymałości stolarki oraz możliwościach konstrukcyjnych okna. Powinna to być zatem dla nas ważna informacja, a znaleźć ją możemy w Aprobacie Technicznej.

 

Zbrojenia, okucia i inne…

 

Profile PCV wymagają dodatkowych usztywnień, ich funkcję pełni zbrojenie. Jego grubość powinna wynosić minimalnie 1,5mm w rozstawie nie rzadziej niż 30 cm. Co do okuć, ważną kwestią sa punkty ryglowania zamontowane w oknach. Decydują one nie tylko o szczelności czy funkcjach okna, ale również o jego cenie. Istnieje zatem możliwość okucia systemowego, można jednak też użyć mniejszej ilości elementów w mniej widocznych partiach okna – efektem są tu przedmuchy. Żeby podnieść komfort użytkowania okien PCV, warto zainwestować w dodatkowe wyposażenie takie jak stopniowanie uchyłu, zatrzask balkonowy czy zaczepy przeciwwyważeniowe. Zaczepy w połączeniu z rolkami ryglującymi są w stanie dodatkowo zabezpieczyć dom przed włamaniem. To, na co warto również zwracać uwagę, to klamki – mały, niepozorny element, a jednak wybór odpowiedniej może zaowocować spokojnym użytkowaniem na lata. Jaki jest zatem odpowiedni wybór? najlepiej jeśli klamka wykonana jest ze stabilnych materiałów, np. ze stopów metali lekkich – gwarantują one niezawodność przez około 10 tysięcy cykli.

 

Jeśli chodzi o okna PCV, fachowe porady i okna najwyższej jakości otrzymają Państwo w naszym salonie w Olsztynie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.