Artykuły

Jak wybrać i zaaranżować parapet?

Parapet to bardzo ważny element wyposażenia mieszkania, a jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze, z przyczyn praktycznych – bo jego zadaniem jest m.in. ochrona przed wilgocią. Po drugie, ze względów dekoracyjnych – bo to, jaki parapet dobierzemy i w jaki sposób go zagospodarujemy ma duże znaczenie dla wystroju całego mieszkania.

 

Jak dobrać parapet pod względem kolorystycznym?

 

Pamiętajmy, że parapet musi współgrać kolorystycznie z pozostałymi elementami wyposażenia. Wraz z oknem powinien tworzyć spójną całość, a zatem musi:

  • być w tym samym (lub zbliżonym) kolorze

    albo

  • być w kolorze estetycznie kontrastującym z ramami okien, ale za to łączącym się kolorystycznie ze ścianami w pomieszczeniu.

 

Jak wybrać kształt parapetu?

 

Tu powinniśmy wziąć pod uwagę funkcję, którą parapet będzie pełnił w pomieszczeniu. W łazience i kuchni funkcje te będą zupełnie inne niż w salonie czy sypialni. Musimy też zdecydować, jak wiele przedmiotów będzie się znajdowało na parapecie (a może ma pozostać zupełnie pusty?) oraz przemyśleć jego ogólną aranżację. Jego szerokość będzie też zależała od dostępnej w pomieszczeniu przestrzeni (w niewielkich lub gęsto umeblowanych pomieszczeniach parapet powinien być jak najwęższy, by nie nasilać wrażenia ciasnoty).

 

Jak udekorować parapet?

 

Ozdoby, które się na nim pojawią, powinny być dostosowane do stylistyki pomieszczenia. Nie może być ich zbyt wiele, aby:

  • nie przeszkadzały w korzystaniu z okna,

  • nie zagracały niepotrzebnie pomieszczenia,

  • nie tworzyły dysonansu z innymi dekoracjami.

 

Świetną ozdobą parapetu są żywe rośliny, dla których ta lokalizacja jest niezwykle korzystna ze względu na dostęp do światła słonecznego. Można też ustawić na nim wazony, ramki ze zdjęciami, pamiątki, a jeśli jest wystarczająco szeroki, położyć ciepły koc i poduszki, tworząc przyjemny kącik relaksacyjny na jesienne wieczory.

 

Olsztyn – u nas zaopatrzysz się w parapety i nie tylko

 

Zapraszamy do naszego salonu, gdzie możesz zapoznać się z dostępnymi parapetami, a także tymi elementami, które tworzą z nimi nierozdzielną całość – czyli z nowoczesnymi oknami. Odwiedź nas w Olsztynie i z naszą pomocą odmień swoje mieszkanie!