Blog

Jak dbać o okna i drzwi, aby wydłużyć ich żywotność?

Okna i drzwi są nie tylko ważnymi elementami naszych domów, ale także inwestycją na lata. I wizytówką – wszak to one witają naszych gości! Regularna pielęgnacja i konserwacja są bardzo ważne dla utrzymania ich w dobrym stanie przez wiele lat. Ale jak do tego się zabrać? Jak dbać o okna i drzwi? O tym wszystkim piszemy w dzisiejszym wpisie blogowym!

Jak dbać o okna i drzwi?

1. Czyszczenie. Regularne czyszczenie okien i drzwi to podstawa. Brud, kurz i osady mogą prowadzić do zmatowienia szyb i powłok oraz uszkodzeń powierzchni. Do czyszczenia szyb używaj łagodnego detergentu do mycia szyb, ciepłej wody i miękkiej szmatki lub gąbki. Unikaj środków chemicznych zawierających amoniak, które mogą uszkodzić powierzchnię szyb. Jeśli chodzi o czyszczenie ram okiennych i drzwiowych, niezbędne jest regularne odkurzanie lub wycieranie ram z kurzu i brudu za pomocą wilgotnej szmatki. W przypadku zanieczyszczeń bardziej uporczywych, można i tu użyć łagodnego detergentu.

2. Smarowanie zawiasów i mechanizmów. Zawiasy i mechanizmy drzwiowe oraz okienne wymagają regularnego smarowania, aby zapewnić płynne działanie i uniknąć ścierania się części. Co kilka miesięcy smaruj zawiasy drzwiowe specjalnym smarem lub olejem silikonowym, aby zapewnić swobodne otwieranie i zamykanie. Smaruj także okucia okienne, takie jak klamki i zamki, aby zapewnić im płynne działanie i ochronić przed korozją.

3. Uszczelnianie. Uszczelnianie okien i drzwi może pomóc w zapobieganiu wyciekom powietrza i wilgoci, co może prowadzić do utraty energii i powstawania pleśni. Regularnie sprawdzaj uszczelnienia okien i drzwi pod kątem uszkodzeń i wycieków. W razie potrzeby, zastosuj nową warstwę uszczelniacza.

4. Konserwacja elementów drewnianych. Jeśli Twoje okna i drzwi są drewniane, konserwacja drewna jest niezwykle ważna dla ich długowieczności. Systematycznie sprawdzaj stan lakieru lub impregnatu na elementach drewnianych i w razie potrzeby nałóż nową warstwę, aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią i szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Pielęgnacja i konserwacja są istotne dla utrzymania okien i drzwi w dobrym stanie przez wiele lat. Regularne czyszczenie, smarowanie zawiasów, uszczelnianie i konserwacja elementów drewnianych to proste kroki, które mogą zapewnić długowieczność i funkcjonalność Twoich okien i drzwi. Pamiętaj, że odpowiednia opieka nad nimi może zaoszczędzić Ci pieniądze na naprawach i wymianach w przyszłości. A jeśli potrzebujesz już wymienić okno lub drzwi w swoim domu – skontaktuj się z firmą ASMONT!