Artykuły

Inteligentne okna – nowość na rynku

Inteligentne okna to projekt azjatyckich naukowców. Powstawał on od kilku lat w Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze a w ostatnim czasie w końcu ujrzał światło dzienne. W czym tkwi jego innowacyjność? Czy nowe okna zawojują rynkiem? Czytaj dalej.

 

Inteligentne okna… czyli jakie?

Na co dzień spotykamy mniej i bardziej inteligentnych ludzi, mamy też do czynienia z inteligentnymi telefonami, samochodami, a nawet bramami garażowymi. Co jednak kryje się pod sformułowaniem „inteligentne okna”? Co to znaczy? Czego można od okna wymagać poza tym, by było szczelne i dało się otwierać/zamykać? Azjatyccy naukowcy postanowili wzbogacić okna w ciekawą właściwość, czyli zdolność automatycznego przyciemniania lub rozjaśniania światła w zależności od natężenia światła na zewnątrz.

 

Jak zbudowane jest inteligentne okno?

Podstawą inteligentnego okna jest podwójna szyba, która blokuje dostęp światła słonecznego, gdy jest zbyt intensywne (szyba wówczas się przyciemnia) lub rozjaśnia pomieszczenie, gdy intensywność światła jest zbyt niska. Szyba ta działa trochę jak bateria elektrochemiczna – wytwarza energię wykorzystując energię z otoczenia. Składa się z dwóch tafli przedzielonych ciekłym elektrolitem i połączonych przewodem elektrycznym. Tafle są pokryte od wewnątrz pokryte są powłoką z niebieskim barwnikiem w składzie.

 

Jak to działa?

W sytuacji, gdy obwód między taflami jest otwarty, barwnik wchodzi w reakcję w barwnikiem i barwi okno na niebiesko, a światło, które dochodzi do jego powierzchni jest blokowane w 50%. Gdy obwód zamyka się – proces się odwraca. Kiedy do zamkniętego obwodu podłączona zostaje dioda LED, okna mogą również pełnić funkcję źródła energii dla elektroniki małej mocy.