Artykuły

Czy warto inwestować w okna pasywne?

okna olsztynOkna pasywne to rozwiązanie, na którym z pewnością zyska Amazonia i Twój portfel. Ekologia i ekonomia łączą się bowiem w korzyściach płynących z zakupu tego rodzaju okien. O najlepszych oknach energooszczędnych pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów. Dziś postaramy się udowodnić, że ich zakup się opłaca.

 

W jaki sposób zyskuje Twój portfel?

Zakup okien pasywnych jest opłacalny pod warunkiem, że nie spodziewasz się zwrotu poniesionych kosztów w przeciągu jednego sezonu grzewczego. Szacuje się, że zwrot nastąpić może po upływie ok. 3 sezonów. Ponadto, jeśli założymy, że okno zużywa się w ciągu 10 lat, a jego zużycie fizyczne następuje po 20 latach, to okno energooszczędne zacznie przynosić czysty zysk (chodzi o wartość zaoszczędzonej energii) przez 10 do 17 lat (zależnie od rodzaju nośnika energii).

 

W jaki sposób zyskuje Amazonia?

Okna pasywne są ekologiczne. Zamiast oddawać ciepło na zewnątrz, zatrzymują je wewnątrz budynku, co redukuje ilość zużywanej na ogrzewanie energii. Dzięki temu mniej surowców potrzeba na jej wygenerowanie, na czym zyskują amazońskie lasy i całe środowisko naturalne. Okna pasywne niwelują ponadto problem nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery przyczyniając się redukcji zjawiska smogu, z którym boryka się wiele miast w Polsce.

 

Jeśli zatem zależy Ci na zaoszczędzeniu pieniędzy i nie jest Ci obojętny los środowiska naturalnego, zainwestuj w energooszczędne okna. W tym celu zapraszamy do salonu Asmont w Olsztynie.