Artykuły

By stare okna wyglądały jak nowe

okna OlsztynW miarę użytkowania okien, ich właściwości jak i wygląd z czasem pogarszają się. Co zrobić, by stare okna dostały drugą młodość – jak poprawić ich estetykę i usprawnić ich działanie? O tym piszemy poniżej.

 
 
O uszczelnieniu słów kilka
 
Na naszej stronie pisaliśmy już o uszczelkach, które są niezbędne w procesie uszczelniania okien. Zanim jednak przyjdzie Ci do głowy wymiana uszczelek, zwróć uwagę na to, czy Twoje obecne są dobrze wyczyszczone. Albowiem to odpowiednia konserwacja uszczelek jest źródłem szczelnych okien. Warto też sprawdzić docisk okna do ramy oraz czy skrzydło nie uległo obsunięciu.
 
Pamiętaj, by czyścić okucia
 
Nowsze modele okien posiadają okucia obwiedniowe – co odpowiada za ich otwieranie i zamykanie. Żeby zachować je w dobrym stanie, należy je regularnie czyścić, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie dochodzi do tarcia. Zaniedbanie tego może prowadzić do kłopotów z otwieraniem okna.
 
O parowaniu
 
Pisaliśmy już o tym jak uniknąć problemu parowania. Przypomnimy, że w takich sytuacjach warto zatroszczyć się o odpowiednią wentylację wewnątrz pomieszczeń, np. poprzez zainstalowanie nawiewnika. Można też spróbować wymienić uszczelkę zewnętrzną – jej uszkodzenie może być powodem wpuszczania zimnego powietrza do wnętrza pomieszczenia oraz skraplania się powietrza na powierzchni szyby.
 
Wygląd też jest ważny
 
Warunki atmosferyczne wpływają na wygląd okien – sprawiają, że blakną lub powłoki ulegają odpryskom. W takich sytuacjach, jeśli posiadamy okna drewniane – można dokonać renowacji za pomocą emalii i lakierów. Jeśli chodzi o okna PCV – rynek oferuje specjalne płyny do czyszczenia ram z tego materiału. Jeśli to nie pomoże, można zgłosić się do specjalisty, który dokona usługi odnowienia okna.
 
A po zakup nowych okien zapraszamy do naszego salonu w Olsztynie.