Artykuły

Bezkablowe windy

Firma ThyssenKrupp, zajmująca się produkcją dźwigów i konstrukcji stalowych, pracuje nad nowoczesną technologią. Chce stworzyć bezkablowe windy, które będą jeździły także w bok. 
 
To właśnie windy były ograniczeniem, które nie pozwalało ludziom na mieszkanie bardzo wysoko. Miały zbyt prostą i toporną konstrukcję, zajmowały miejsce i nie pozwalały na przenoszenie ludzi na więcej niż 300 metrów. 
 
Technologia Multi ma to zmienić. Opiera się ona na wynalazku tak zwanej lewitacji magnetycznej, która już funkcjonuje na przykład w pociągach. Wagoniki unoszą się nad metalowymi wałami, które emitują określony rodzaj i natężenie pola magnetycznego, dzięki czemu można je przesuwać na innych zasadach niż pojazdy szynowe czy linowe. Właśnie dzięki temu będzie można w jednym szybie wypuścić więcej kabin i pozwolić im na jazdę w bok
 
Odkrycie oceniane jest jako prawdziwa rewolucja. Będzie można stawiać wyższe budynki i na mniejszej przestrzeni niż dzisiaj. Wagoniki mają poruszać się z prędkością 5m/s czyli dwukrotnie wolniej niż obecnie. 
 
Największym problemem mogą okazać się koszty instalacji nowej technologii. Koszt wind ma jednak zwrócić się po 10 latach, ponieważ właściciel może wynająć większą powierzchnię niż obecnie.