Artykuły

5 najważniejszych funkcji okien

Podobnie jak drzwi, podłogi czy ściany, okna stanowią stały element konstrukcyjny każdego budynku. Nie bez powodu należą do standardu wyposażenia – pełnią kilka niezwykle ważnych funkcji, a bez nich przebywanie we wnętrzu jakiegokolwiek pomieszczenia byłoby nie tylko niekomfortowe, ale też bardzo niezdrowe.

 

5 podstawowych funkcji okien

 

  1. Wpuszczanie światła słonecznego do pomieszczenia – to najważniejsze zadanie okna. To właśnie w tym celu okna – w formie otworów w ścianach – w ogóle zaczęły powstawać. Światło słoneczne jest nam niezbędne do życia i zdrowego funkcjonowania, poza tym pozwala nam oszczędzać energię elektryczną – bo bez niego musielibyśmy bezustannie korzystać ze światła sztucznego.

  2. Utrzymywanie temperatury we wnętrzu budynku – okna mają zapobiegać wydostawaniu się ciepła na zewnątrz. Dlatego tak ważny jest parametr szczelności, na który w pierwszej kolejności zwraca się uwagę, wybierając te produkty.

  3. Ochrona przed intruzami – okna muszą też zapewniać budynkowi pełne bezpieczeństwo. Nie mogą umożliwiać nikomu obcemu dostanie się do środka. Dlatego ich producenci dbają o odporność na włamania i projektują okna tak, by otworzenie ich z zewnątrz lub stłuczenie szyby było niezwykle trudne.

  4. Ochrona przed wilgocią – czyli opadami. Okna nie mogą wpuszczać do środka wody, gdyż ucierpiałyby na tym nie tylko sprzęty i meble, ale przede wszystkim ludzie przebywający w pomieszczeniu.

  5. Izolacja dźwięków – ostatnią spośród wymienionych tu funkcji okien jest ochrona przed hałasem. Ta funkcja wiąże się z parametrem dźwiękoszczelności.

 

Olsztyn – okna funkcjonalne w zasięgu Twojej ręki

 

Jeśli poszukujesz okien, które doskonale spełniają wszystkie te zadania, odwiedź nas w naszym salonie w Olsztynie i zapoznaj się z dostępną ofertą produktową. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na wszystkie parametry związane z powyższymi funkcjami – to pomoże Ci wybrać okna idealnie dopasowane do twoich potrzeb.