Artykuły

4 pomysły na okna na poddaszu

Kto by pomyślał jeszcze kilka lat temu, że okna dachowe zdobędą taką popularność? Niegdyś w cieniu tradycyjnych okien fasadowych, dziś nie tylko im nie ustępują, ale wręcz w niektórych aspektach prześcigają. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem okna na poddasze, poniżej przestawiamy Ci 4 propozycje, które mogą się okazać pomocne.

 

1. Okno kolankowe

Okna kolankowe to rozwiązania dla dachów o kącie nachylenia od 20 do 55 stopni w ścianach kolankowo-pionowych. Może być otwieralne (z blokadą uniemożliwiającą pełne otwarcie) lub nieotwieralne.

 

2. Okna kolebkowe

Okno kolebkowe świetnie wpasowuje się w połać, gdyż łuk wygięcia okna jest dopasowany do łuku dachu. Okno ma też odpowiednio wyprofilowane ościeżnice, skrzydła i szyby, otwierane obrotowo za pomocą klamki ulokowanej w dole skrzydła. 

 

3. Okno panoramiczne

Cechy, które wyróżniają okna panoramiczne to duże rozmiary oraz spory kąt uchylenia skrzydła. Zazwyczaj są to okno uchylne lub obrotowe. Okna panoramiczne dają poczucie spędzania czasu na słonecznym tarasie bez wychodzenia z domu.

 

4. Okno balkonowe

W przypadku okien balkonowych mamy dwie możliwości wyboru: albo okna z dwoma pionowymi skrzydłami drzwiowymi albo okno o specjalnej konstrukcji z górną częścią otwieraną uchylnie oraz z wysuwającą się dolną częścią z barierkami po bokach. Okna balkonowe są najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem (dają dostęp do nieograniczonego widoku na zewnątrz), ale przy tym również najdroższym.