Artykuły

3 pytania, które zadajesz sobie przed zakupem okien

Na co dzień spotykamy się z różnego rodzaju pytaniami od naszych Klientów tuż przed zakupem okien. Postanowiliśmy zebrać te, które zdarzają się stosunkowo często i odpowiedzieć na nie w niniejszym artykule. Życzymy miłej lektury! 🙂

 

Pytanie 1: okna drewniane czy plastikowe?

Na podstawie naszych obserwacji możemy stwierdzić, że okna plastikowe są bardziej popularne, a to z kilku względów: okna PCV są tańsze od okien drewnianych, okna PCV są łatwiejsze w konserwacji, okna PCV charakteryzują się większą wytrzymałością, a dzięki temu mogą dłużej służyć. Wiele osób zarzuca oknom plastikowym ich szkodliwość dla środowiska, jednak jest to mit, o którym pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów.

 

Pytanie 2: Czy parametry okien powinny być uzależnione od miejsca?

Okno powinno mieć inne parametry na wsi i inne w mieście, inne na Suwalszczyźnie i inne w centrum Warszawy – wynika to z odmiennych warunków nasłonecznienia i temperatury powietrza w każdym z tych miejsc. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zakupie musisz przeanalizować miejsce, w którym planujesz je eksploatować – czy jest wietrzne? Jakie panują tam temperatury? Jaki jest poziom nasłonecznienia? Dopiero w oparciu o te informacje warto przejść do wyboru okien pod kątem odpowiednich wskaźników: izolacji termicznej, akustycznej, itp.

 

Pytanie 3: Okno ze szprosami czy bez?

Szprosy to elementy, które dzielą okno na mniejsze formatki – kiedyś była to konieczność, ponieważ niemożliwe było produkowanie szyb w większych wymiarach. Dziś kiedy tego problemu już nie ma, szprosy pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Warto pamiętać, że niektóre szprosy (międzyszybowe) pogarszają właściwości termoizolacyjne okien. W niektórych przypadkach zastosowanie szprosów może przynieść korzyści, np. w starym budownictwie.