Artykuły

3 najczęstsze błędy, które popełniasz przy konserwacji okien

Kupiłeś właśnie nowiutkie, piękne i funkcjonalne okna i chcesz, żeby służyły Ci przez długie lata? Żeby było to możliwe, bardzo ważne jest, by okna były w odpowiedni sposób je czyszczone i pielęgnowane bez naruszania ich struktury. Mimo że wydaje się to być proste, wiele osób popełnia podstawowe błędy, Jakie to błędy? Trzy podstawowe błędy opisujemy poniżej.

 

 

 1. Zbyt agresywne środki

  Najczęściej popełnianym błędem jest używanie zbyt silnych środków do czyszczenia okien. Wiele osób do konserwacji profili PCV wykorzystuje mleczka do czyszczenia glazury łazienkowej itp. Choć spełnią one swoją funkcję – idealnie wyczyszczą powierzchnię, to jednak niestety poważnie ją przy tą zniszczą. Uszkodzona zostanie bowiem powłoka antykorozyjna okucia, co wpływa na trwałość i wytrzymałość okna. Jak uniknąć: używać środków o neutralnym PH.
   

 2. Zaniedbanie smarowania okuć

  Okna PCV wymagają, żeby od czasu smarować je olejem przeznaczonym do okuć – najlepiej robić jest to raz do roku przy okazji wiosennych porządków. Zaniedbanie tej czynności prowadzi do problemów z ryglowaniami sprawiając przy tym, że okucie głośniej pracuje. Jak uniknąć: zakupić specjalny olejek do okuć i aplikować go co najmniej raz w roku na okna.
   

 3. Zabrudzenia podczas remontu

  Podczas budowy nowego domu lub przeprowadzania w nim remontu, okna i okucia często zanieczyszczane są kurzem i innego rodzaju unoszącymi się pyłami. W połączeniu z wilgocią skutkuje przykrymi konsekwencjami, czyli np. rdzą. Jak uniknąć: przed remontem należy zabezpieczyć okna np. folią, a w razie zabrudzeń wyczyścić je wodą bez detergentów.