Poradnik

Z czego produkowane są okna

Okna, które mają służyć użytkownikowi przez wiele lat, muszą być wytwarzane z jak najwyższej jakości materiałów, by mogły prawidłowo spełniać swoje zadania.

Dawniej okna produkowano z najróżniejszych materiałów. Na przykład wikingowie wykorzystywali pęcherze pławne ryb. Później okna wykonywano z drewna i szkła. W wieku XX zaczęto korzystać ze stali i aluminium.

Kolejnym materiałem, z którego korzystano przy produkcji okien, było tworzywo sztuczne, jak na przykład polichlorek winylu (PCW). Wykorzystywano kształtowniki otrzymywane z profili PCW o przekrojach wielokomorowych, które z kolei wzmacniane są zbrojeniami ze stali bądź włókien szklanych.

Obecnie w produkcji okien korzysta się z technologii mieszanej, której bazą są kompozyty poliestrowo-szklane. By wytworzyć okna w tym procesie, wykorzystuje się kantówki, które powstają po sklejeniu kilku warstw drewna. Dzięki temu tworzą zewnętrzną warstwę ochronną z kształtowników aluminiowych. Ponadto, w technologii mieszanej używane są kształtowniki wyprodukowane z profili z PCW o przekrojach wielokomorowych, które są wzmacniane zbrojeniami ze stali bądź włókien szklanych. Jednocześnie tworzą one ochronną warstwę na zewnątrz z kształtowników aluminiowych.

Na dzisiejszym rynku najczęściej kupowane są okna tworzywowe, które zajmują około 70 procent całego rynku okien. Jako kolejne wybierane są okna drewniane, których jest na rynku 25 procent. Można zdecydować się także na okna stworzone z aluminium i stali. Takich okien jest na rynku około 5 procent.

Coraz częściej pojawiają się nowe technologie produkcji okien. Dzięki konkurencji na rynku, wprowadzane są nowe rodzaje okien. Zdarza się, że można zamówić na przykład okna drewniano-aluminiowe.